Sörtúra
Mi is a sör?
A sör malátából vízzel cefrézett, komlóval ízesített, élesztővel erjesztett szénsav és alkohol tartalmú ital. ...vagyis az 1516-os Bajor tisztasági törvény szerint ez a sör, amire mi persze teszünk...
Alapanyagai
Sörfőző víz: lágy, bizonyos típusoknál kifejezetten kemény ivóvíz. Technológiánk kifejezetten a lágy vízre épül.
Árpamaláta: árpa csíráztatásával, pörköléssel tartósított termék.
Komló: kétlaki, évelő kúszónövény, amelynek tobozszerű virágzatát használják sörfőzésre.
Sörélesztő: két fajtája terjedt el, alsó és felső erjesztésű. Láger vagy Pilzeni sörökhöz általában alsó erjesztésűt használnak, amire jellemző, hogy erjedés után az érlelő tartály aljára ülepedik ki.
A folyamat
Első lépésként a malátát meg kell roppantani, hogy a belseje liszté hulljon szét. Rendkívül kényes eljárás, mert ha túl durva az őrlemény, akkor a feltárt extraakt nem lesz kielégítő, ha túl lisztes akkor a természetes szűrőréteg kialakulása a sörlé leválasztásakor nem lesz kedvező és betömődhet.
A maláta cefrézésével minél több keményítő, kinyerése és elcukrosítása a fő szempont. Bizonyos édeskés karakterű söröknél olyan cukrokat képezünk, amik nem erjednek le teljesen (dextrinek).
Következő lépésben a komlóforralás megy végbe, aminek a feladata a komlóval való ízesítés mellett a káros fehérjék kicsapatása és a sörlé sterilizálása.
A komlóforralás után a sörlé az örvénykádba kerül, ami az összes maradékanyagot kicsapja belőle. A sörlé ezzel elkészült. A következő feladat a sörlé mihamarabbi lehűtése 20-25 C°-ra, és az érlelő tartályba juttatása. Ezt egy kétlépcsős hűtőrendszer végzi el.
Az érlelőtartályba juttatáskor élesztővel kell beoltani a sörlét. Az azonnali felhabosodás jelzi a megfelelő élesztőaktivitás beindulását. Ezek a munkafolyamatok már nagy higiéniát és igényességet követelnek meg, mert a sterilizált sörlébe bekerülő szennyeződések nem várt erjedési hibákat okoznak.
A több hetes erjedés és végül a fejtés után elkészül sokunk kedvenc itala a ser.
Egészségünkre!